Лансиран во 2013 година и со седиште на Кајманските Острови, Gate.io не само што е добро воспоставена и почитувана крипто размена, туку е и еден од најстарите играчи во играта. Со повеќе од 1700 достапни криптограми за избор, Gate.io нуди голем опсег на можности за тргување. Со напреден пазар и фјучерси и ниски такси за тргување, Gate.io е врвен избор за крипто трговците од целиот свет.

Брз преглед на Gate.io

Како една од најстарите и најреномираните платформи за тргување со криптовалути , Gate.io има тони достапни производи во својот репертоар. Без разлика дали сакате да купувате и чувате криптови на самото место или ако сакате да тргувате секојдневно на пазарот на фјучерси, Gate.io нуди посветена платформа за тргување и за нови и за напредни крипто трговци. Но, ние овде не ја ни чешаме површината.

Само многу малку размени можат да се споредат со понудите што Gate.io им ги презентира на своите корисници. Можете да заработите пасивен приход со ботови за тргување, штедни сметки, тргување со копии, уплати, ликвидни и облак рудари и многу повеќе. Ако сакате да ги потрошите вашите криптофони без да морате да парите, можете едноставно да аплицирате за „Gate Card“ што е крипто виза картичка. За ентузијастите на NFT, Gate.io нуди дури и посветен NFT дел каде што можете да купувате и продавате незаменливи токени.

И ако тоа не е доволно добро, Gate.io нуди бонуси за добредојде и тргување во вредност до 100 долари . Имаме многу да покриеме во овој преглед на Gate.io, па без понатамошно одложување, ајде да скокнеме во спецификите!

Gate.io е врвен избор за крипто трговци од целиот свет. Над 13 милиони клиенти и веруваат на платформата за тргување и дневниот обем на тргување редовно достигнува над 4 милијарди долари , ставајќи го Gate.io на првите места на размени подредени по волумен.

Преглед на Gate.io

Добрите и лошите страни на Gate.io

Добрите

 • Над 1700 крипто за тргување
 • Ниски трошоци за тргување
 • Посветен спот и фјучерси пазар
 • Поддржани над 50 валути на FIAT
 • Одличен трговски интерфејс

Конс

 • Нема повлекувања на FIAT
 • Потребен е KYC
 • Комплициран интерфејс за сметката

Gate.ioКарактеристики на тргување

Тргување на самото место

На самото место на Gate.io , можете лесно да купувате и продавате криптови. Едноставниот и ефикасен интерфејс со графикони во живо напојуван од Tradingview, книга за нарачки во живо и историја на трговија, обезбедува беспрекорно тргувачко искуство . Не само тоа, туку сте разгалени со изборот да изберете една од 1700-те достапни криптовалути за тргување . Ретко која друга размена може да се спореди со оваа широка разновидност на тргливи средства.

Понатаму, вие не само што можете да тргувате со само средства против USDT, туку и против BTC и ETH што го олеснува тргувањето со парови. Тоа значи дека не само што можете да тргувате со BTC/USDT туку и со BTC/ETH или ETH/BTC. Користењето на таквите парови го прави возможно пазарно неутрално тргување бидејќи не профитирате од трендовите на пазарот (нагоре или надолу), но капитализирате од релативната изведба на две средства.Преглед на Gate.ioДоколку сакате да имате поголема куповна моќ, можете да користите тргување со маргина на самото место со моќност до 10x . Една од најдобрите работи за самото тргување на Gate.io се непостоечките такси за тргување на избраните средства. На почетокот на 2023 година, Gate.io воведе 0% тргување со такси на самото место за повеќе од 20 различни крипто.

Тргување со фјучерси

Пазарот на фјучерси на Gate.io е дизајниран за искусни трговци кои точно знаат што прават. Поддржани се некои од најнапредните типови на нарачки , како што се Iceberg, IOC, Post-Only, GTC, IOC и FOK. Погрижете се да се запознаете со сите овие типови нарачки бидејќи вашиот капитал е изложен на ризик . Еден погрешен клик може да заврши со губење на многу пари.

Со 185 парови за тргување со фјучерси , имате пристоен избор на криптоси со кои можете да тргувате со потпора до 100x . Кога станува збор за трговскиот интерфејс, Gate.io се погрижи да работи добро без никакви прекини или проблеми со мрежата.

Една клучна критика на нивниот интерфејс за тргување е нивниот режим на светлина кој не е добро дизајниран, затоа погрижете се да се префрлите на ноќен/темен режим . Темниот режим на Gate.io многу ги подобрува искуствата за тргување, а истовремено го прави попријатен за гледање за вашите очи. Може да се префрлите од режим на светлина во темен режим во горниот десен агол со прекинувачот „Тема“.Преглед на Gate.ioАко сакате да ја промените структурата на интерфејсот за тргување, можете лесно да го повлечете и испуштите соодветното поле и исто така да го направите поголемо или помало. Со такси за тргување со фјучерси од 0,015% за креаторите и 0,05% за преземачите , Gate.io има некои од најниските такси во крипто просторот.

Ова го прави дневното тргување на Gate.io многу прифатливо . Ако сакате да дознаете повеќе за влијанието на таксите за тргување, топло ви препорачуваме да го погледнете нашиот бесплатен симулатор за профит од тргување кој исто така ги зема предвид надоместоците за тргување. Ќе се изненадите колку може да направи разлика од само 0,01% во провизиите за тргување.

Тргување со копии

За новите трговци, функцијата за тргување со копии може да биде одличен начин да се направи некој пасивен приход на страна. Можете да изберете врвни трговци кои ќе ги следат откако ќе ги анализирате нивните перформанси. Добивате увид во нивниот месечен принос, стапка на добивка, повлекување, средства под управување и многу повеќе.

Пред да започнете со тргување со копии, ве повикуваме да направите соодветно истражување пред слепо да ги следите трговците и никогаш да не ставате повеќе пари во трговец со копии од она што можете да си дозволите да го изгубите. Целта е да се најде сигурен трговец кој носи ниски, но постојани добивки без да ризикува премногу.

Таканаречените „главни трговци“ можат да примат до 250 следбеници. Ако се достигне таа граница, тие ќе бидат означени како зафатени. Најдобрите трговци се окупирани поголемиот дел од времето , па можеби ќе треба редовно да проверувате дали некои од најдобрите трговци се достапни.Преглед на Gate.io

Gate.ioНадоместоци за тргување

Gate.io се гордее со тоа што е една од најприфатливите размени за криптовалути. На самото место, можете да тргувате со 0% провизии на избрани парови. Тоа значи дека можете да купувате и продавате дигитални средства без да изгубите ниту денар од такси. Стандардната стапка на надомест за други парови на самото место е 0,2% марка и 0,2% земач. Кога го држите мајчин токен на Gate.io (GT), можете да активирате попуст од 25% на таксата и максималниот попуст на надоместокот е 70%.Преглед на Gate.io

Надоместоците за фјучерси се исто така едни од најниските во играта. Со такси за тргување со фјучерси од 0,015% производител и 0,05% преземач , Gate.io нуди брилијантна платформа за тргување со крипто за почетници и напредни трговци.Преглед на Gate.io

Врз основа на обемот на тргување со фјучерси за 30 дена, можете да ги намалите вашите надоместоци на 0% производител и 0,02% преземач. Една клучна работа што треба да се забележи на Gate.io е дека барањата за одбивање на надоместокот се многу ниски , што значи дека можете да добивате попусти за такси откако ќе тргувате само 60.000 долари за 30 дена. Ова е лесно изводливо и брзо се зголемува. Можете да го проверите целосниот распоред за плаќање на Gate.io овде .

Интерфејс и дизајн на Gate.io

Gate.io направи се за да развие непречена и добро функционална платформа за тргување. Не наидовме на никакви заостанувања, грешки или други проблеми со мрежата. Веб-страницата секогаш остана стабилна и тргувањето на Gate.io функционира како шарм.

Сепак, бидејќи Gate.io има толку широк репертоар на производи за избор, може да биде неверојатно збунувачки за почетниците да се движат низ платформата и да го најдат она што го бараат. Во однос на леснотијата на користење, Gate.io работи прилично слабо.

Целокупните понуди и перформансите на платформата се на врвот на играта, па ако сте искусен трговец со крипто, ќе имате одлично време со Gate.io. За трговците почетници, можеби ќе биде потребно извесно време да разберат како функционира платформата и како да се движите низ контролните табли. Gate.io е професионална крипто-платформа и нуди сè што може да посака еден трговец со крипто, така што на крајот апсолутно ќе вреди да се открие платформата!

Gate.io Депозити и повлекувања

Крипто депозити и повлекувања

Крипто депозитите на Gate.io се бесплатни. Погрижете се да го потврдите вашиот идентитет пред да депонирате какви било средства на вашата сметка на Gate.io.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Иако депозитите се секогаш можни, без KYC не можете да ги повлечете вашите средства!

Понатаму, никогаш не препорачуваме складирање на какви било крипти на централизирана размена, освен кога тргувате. Најдобро е да ги чувате вашите крипти во паричник кога не тргувате со нив.

Ако сакате да повлечете крипто, се плаќа надомест врз основа на крипто и мрежата што ќе ја изберете. Ова е сосема различно за секоја паричка. Еден од најевтините крипто за испраќање е USDT преку мрежата TRC20 која чини од 0,5 до 1 долар. Врз основа на вашето ниво на KYC, можете да повлечете криптови во вредност од 2.000.000 долари ( KYC2 ) до 8.000.000 долари ( KYC3 ) дневно.

Депозити и повлекувања на FIAT

Ако сакате да купите криптови на Gate.io, можете да го направите тоа со вашата кредитна картичка или банкарска сметка . Само имајте во предвид дека давателите на плаќања од трети страни наплаќаат релативно високи такси за плаќања со кредитна картичка. Банкарските трансфери се побавни, но затоа и попристапни. За жал, Gate.io не поддржува повлекувања на FIAT .

Gate.ioБарања за верификација на KYC

За да тргуваат, депонираат и повлекуваат на Gate.io, корисниците мора да го потврдат својот идентитет. Постојат три нивоа на KYC на Gate.io. Силно препорачуваме да го финализирате процесот на KYC веднаш по регистрирањето на Gate.io за да можете да започнете што е можно поскоро.

Нивото 1 и 2 KYC бараат вашата националност, земја на живеење, име, презиме, матичен број и уред што може да ја фотографира вашата лична карта и да го препознае вашето лице.

За KYC на ниво 3 мора да ја потврдите вашата адреса . За ова, можете да обезбедите неодамнешни документи како што се банкарски изводи или сметки за комунални услуги.Преглед на Gate.io

Gate.ioБезбедност на сметката

За да ја обезбедите вашата сметка на Gate.io, треба да поставите неколку заштитни слоеви.Треба автоматски да се бара верификација 2FA . Тоа значи дека секогаш кога ќе се најавите на вашата сметка на Gate.io ќе добивате 6-цифрен код за потврда на вашата е-пошта. Без овој код, не можете да пристапите на сметката. Друга клучна безбедносна мерка што треба веднаш да ја преземете е активирање на Google Authenticator со вашиот телефон кој исто така ќе ви даде 6-цифрен код за најава.

И за заштита од лажни е-пошта, можете да поставите анти-фишинг код . Анти-фишинг кодот е единствен код што можете да го изберете и ќе биде обезбеден во секоја е-пошта на Gate.io што ја добивате. Ако не можете да го видите кодот во е-поштата, ќе знаете дека се работи за лажна е-пошта. Gate.io има и некои дополнителни, понапредни безбедносни карактеристики за активирање:

 • Лозинка на фондот
 • Адреси на белата листа
 • Овластени уреди
 • СМС-верификација

Можете јасно да кажете дека Gate.io сака да обезбеди најголема можна безбедност. Не секоја размена ги има овие напредни функции. Тие ќе дејствуваат како заштита од измамнички активности.Преглед на Gate.io

Gate.io Finance Производи

Освен што нуди само брилијантна платформа за тргување, Gate.io ја има најсеопфатната понуда (заедно со Binance) на производи за заработка за пасивен приход . Со разновидни опции на располагање, од улоги до заеми, Gate.io нуди бројни можности да ги зголемите вашите крипто поседувања без да мора постојано да го следите пазарот. Некои од најпопуларните производи за финансии и заработка на Gate.io се:

 • Облак Рударство
 • Течни рударството
 • Вложување
 • Позајми Заработете
 • HODL Заработете

Преглед на Gate.io

Дебитна картичка Gate.io

Ако сакате да ги потрошите вашите профити од крипто тргување без да морате да се повлекувате во вашата банка секој пат, Gate.io ве покрива со Gate Visa Card. Gate Card е крипто дебитна Visa картичка што можете да ја користите за да купувате ширум светот.

И најдоброто нешто? Можете едноставно да управувате со картичката од вашата сметка на Gate.io. Веднаш префрлете ги криптоните на вашата картичка секогаш кога ви треба и купете ја стоката што ја сакате.

Gate.io нуди дури и до 1% поврат на готовина USDT на вашите купувања! За да аплицирате за картичката Gate.io, мора да се придружите на списокот на чекање и да го потврдите вашиот идентитет со Jumio. За ова се потребни ваши лични податоци и лична карта, пасош или возачка дозвола. Од 2023 година, картичката Gate.io е достапна само за клиентите од Европската економска област .Преглед на Gate.io

Gate.ioПочетна зона

За новите трговци, Gate.io има одлични награди за добредојде вредни до 100 долари за извршување на некои едноставни задачи. За да ги исполнувате условите за какви било награди, мора прво да го потврдите вашиот идентитет. После тоа, можете да депонирате и тргувате за да ги отклучите бонусите во зоната за почетници Gate.io. Бонусот од 100 долари е вистински пари што можете да ги користите за тргување на пазарот на фјучерси, но не можете да го повлечете. Но, секој профит што го остварувате од овој бонус е ваш и може да се повлече од платформата.

Понатаму, Gate.io нуди дополнителни награди и тест-мрежни токени кои можете да ги користите за вежбање на демо сметка. Ова е уште еден одличен начин за поддршка на трговците почетници, обезбедувајќи им безбеден простор каде што не може да се изгубат вистински пари. Постојат неколку правила со кои мора да се придржувате за да ги исполнувате условите за бонусот. Бонусот е достапен само за 7 дена , затоа погрижете се да го искористите веднаш.Преглед на Gate.io

Gate.ioЦентар за помош

Во центарот за помош, Gate.io нуди сеопфатни водичи и упатства за почетници. Ќе најдете чекор-по-чекор водичи за основните активности како што се „Како да купите крипто“ или „Како да се спроведе тргување на самото место“. Овие дефинитивно можат да помогнат да се изгради подобро разбирање за тоа како функционира крипто просторот, а особено платформата Gate.io. Ако штотуку почнувате, пробајте го центарот за помош.

Преглед на Gate.io

Заклучок

Gate.io има една од најсеопфатните крипто услуги во целиот крипто простор. Со напредни карактеристики за тргување на лице место и фјучерси, тргување со копии и можности за пасивни приходи, Gate.io е врвен избор за трговци од над 100 земји.

Со над 10 милиони корисници и 10+ милијарди долари дневен обем на тргување, крипто трговците од целиот свет и веруваат на размената. Структурата на надоместоците е фер и прифатлива, со дури 0% надоместоци за избраните парови на место и некои од најниските такси за тргување со фјучерси во крипто просторот.

Интерфејсот на Gate.io е натоварен со многу информации бидејќи Gate.io е дизајниран за професионални трговци. За новите почетници, може да биде тешко на почетокот да дознаат како да го извлечат целосниот потенцијал од Gate.io, но штом ќе се научи, Gate.io е врвен избор за сè што е поврзано со крипто.Преглед на Gate.io

Најчесто поставувани прашања

Дали Gate.io бара KYC?

Да, Gate.io бара проверка KYC. Во спротивно, нема да можете да тргувате, повлекувате или користите други производи на платформата Gate.io.

Дали Gate.io е легален?

Да, Gate.io е легална размена на крипто што е во согласност со локалните закони. Затоа и Gate.io не е достапен во секоја земја.

Кои се таксите за Gate.io?

Надоместоците за самото место се 0% за избраните средства и 0,2% (производител и преземач) за останатите. На пазарот на фјучерси, плаќате ниска стапка од 0,015% надоместоци за производителот и 0,05% за преземање.

Дали Gate.io им дозволува на граѓаните на САД?

Не, на граѓаните на САД не им е дозволено да користат Gate.io.

Thank you for rating.